JOANNA SŁOWIŃSKA
Solistka


Pieśniarka i skrzypaczka o niezwykłej charyzmie scenicznej, obdarzona silnym głosem, śpiewająca rzadko już używaną ludową techniką "głosu białego". W jej repertuarze znajdują się m.in. dawne, tradycyjne pieśni polskie i słowiańskie, prezentowane w postaci archaicznej, jak też w dynamicznym, nowoczesnym brzmieniu. Obok pieśni, inspirowany ludowością na koncerty Joanny składają się tez kompozycje współczesne do słów m.in. St. Wyspiańskiego, E. Brylla, A. Osieckiej - pisane częstokroć specjalnie przez Zygmunta Koniecznego; jest też solistką oratorium "Litania Polska" do słów ks. Jana Twardowskiego i "Serce moje gram" do słów St. Wyspiańskiego - z muzyką Zygmunta Koniecznego. Od października 2004 występuje w oratorium "Świętokrzyska Golgota" z muzyką Piotra Rubika do słów Zbigniewa Książka. W 2004 r. została uhonorowana GRAND PRIX, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Specjalną TV Polonia Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a w 2005 została laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Występowała w najważniejszych festiwalach muzyki folk w kraju i zagranicą (Niemcy, Francja, Szwajcaria, Włochy, Hiszpania, Dania, Szwecja, Białoruś, Litwa, Czechy, Macedonia).
| www.slowinska.art.pl


DOROTA JAREMA
Solistka


Wokalista, skrzypaczka. Od 3-go roku życia bierze udział w nagraniach piosenek dziecięcych w audycjach Polskiego Radia. W roku 1993 wystąpiła w debiutach Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Rok później rozpoczęła, kontynuowaną do dziś współpracę z popularnym telewizyjnym kabaretem Olgi Lipieńskiej. W roku 1997 wydała pierwszą solową płytę "Sekret". Sukces osiąga w nagrywaniu wokali do polskich wersji disneyowskich bajek - 'Herkules", "Król Lew". Występowała m.in. w jazzowym zespole "Walk Away", Urszulą Dudziak, Krzesimirem Dębskim, Big Bandem Zygmunta Kuklu. Można ją też oglądać w programach telewizyjnych - benefisie Ireny Kwiatkowskiej, Ryszarda Poznakowskiego, w kabarecie Jerzego Kryszaka, "M-KWADRAT" W. Manna i K. Marteny i bajkach muzycznych dla dzieci. Obecnie w recitalu Ireny Kwiatkowskiej śpiewa piosenki z Kabaretu Starszych Panów oraz od 2004 roku występuje w oratorium "Świętokrzyska Golgota" Zbigniewa Książka i Piotra Rubika.
| www.dorotajarema.com


JANUSZ RADEK
Solista


Wokalista i aktor, obdarzony głosem o niepowtarzalnej barwie. Na scenie pojawił się w 1990 roku podczas Olsztyńskich Spotkań Zamkowych i od razu zdobył I nagrodę. Wspołtworzył krakowski kabaret Zielone Szkiełko, współpracował z Piwnicą pod Baranami. Ceniony za odwagę mierzenia się z legendami sceny, jak Marlena Dietrich, Ewa Demarczyk, Czesław Niemen czy Violetta Villas. W swoim dorobku ma dotychczas dwie płyty - album "Królowa nocy" (w miesiąc po premierze otrzymał miano Złotej Płyty) oraz "Serwus madona", a także liczne uczestnictwo w projektach muzycznych i teatralnych, by wspomnieć rolę Judasza w "Jezus Christus Superstar" (Teatr Rozrywki, Chorzów), Kaspara Beila w "Berlińskiej Rewii Kabaretowej" (Teatr Ludowy, Kraków), Puka w "Śnie nocy letniej" (Teatr Muzyczny, Gdynia), udział w koncercie nadzwyczajnym "Anioły Europy" (Wrocław 2004), w koncercie "Sen o Warszawie" (Paryż 2004). Od października 2004 występuje w oratorium "Świętokrzyska Golgota" Zgniewa Książka i Piotra Rubika.
| www.januszradek.pl

MACIEJ MIECZNIKOWSKI
Solista


Z wykształcenia śpiewak operowy (bas), absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, uprawiający wszystkie niemalże gatunki muzyczne - od śpiewu chóralnego poprzez punk i blues (m.in. przez rok był wokalistą "Pudelsów"). Kocha muzykę klasyczną i jazz, gra na fortepianie, gitarze, trąbce i akordeonie, w wolnych chwilach komponuje. Od 2000 roku leader zespołu "Leszcze", znanego z przebojów "Kombinuj dziewczyno", "Irena", "Genowefa". Zespół za piosenkę "Ta dziewczyna" otrzymał Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od października 2004 r. występuje jako solista w oratorium "Świętokrzyska Golgota" Zbigniewa Książka i Piotra Rubika.


JACEK JANISZEWSKI
Solista


Jacek Janiszewski jest śpiewakiem operowym, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. W 1996 roku, jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki odbywał studia podyplomowe w Bułgarii. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich. Od 1998 roku znajduje się pod opieką wokalną znakomitych basów Prof. Kurta Molla i Franza Hawlata.
Zdobywca I nagród i nagród specjalnych w III Konkursie Wokalnym im. St. Moniuszki w Warszawie (1998), w IV Konkursie Wokalistów w Dusznikach-Zdroju (1996) oraz Konkursie "Belvedere" w Wiedniu. Finalista konkursów Operalia Placido Domingo w Tokio (1997) oraz "New Voices 1997" w Gütersloh (Niemcy).
W 1997 roku wyjechał z kraju i związał się z Teatrem Operowym we Flensburgu. W Operze Narodowej wystąpuje w roli Zbigniewa w "Strasznym dworze", Colline w "Cyganerii", Leporella w "Don Giovannim" oraz Zunigi w "Carmen".
Współpracował z wieloma orkiestrami wykonując repertuar oratoryjny m.in. Filharmonią Narodową, Filharmonią Szczecińską, Simfonia Varsovia, Staatskapelle Berlin, Münchner Symfoniker, (m.in."Mesjasz" Haendla, "Stworzenie świata" i "Pory roku" Haydna).
Występował w wielu festiwalach w kraju i za granicą (Warszawska Jesień, Beethovenowski w Warszawie, Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festiwal im. A.Didura w Sanoku, Wexford Opera Festival w Irlandii, Festiwal Basów w Samarze i in.). Ma na swoim koncie recitale w Filharmonii Sofijskiej, w Teatrze Bolszoj w Moskwie i w Radiu Berlińskim. Latem 2002 roku dokonał nagrania opery "Daphne" Straussa na Festiwalu Straussowskim w Garmisch-Partenkirchen. W maju 2003 odniósł wielki sukces w operze "Uprowadzenie z Seraju" w Staatsoper Hannover, gdzie jest stałym gościem.
Od grudnia 2005 jest zaangazowany w Teatrze Operowym w Bielefeld. We wrześniu 2006 powstały nagrania z orkiestrą Royal Philharmonic Liverpool nagrodzone znakomitymi krytykami.
Od kwietnia 2006 występuje w dwóch częściach Tryptyku Świętokrzyskiego autorstwa Piotra Rubika i Zbigniewa Książka: w oratorium "Tu es Petrus" oraz "Golgocie Świętokrzyskiej".
| www.jacek-janiszewski.com



PAWEŁ DELĄG
Narrator


Uchodzi za jednego z najprzystojniejszych polskich aktorów. Na planie filmowym czuje się jak ryba w wodzie - kamera go uwielbia. Równie dobrze radzi sobie na deskach teatralnych. O swoim zawodzie mówi: "Aktorstwo jest możliwością opowiadania o namiętnościach, o całej dziwaczności świata. Aktorstwo jest odbiciem, można za jego pośrednictwem opowiedzieć dużo własnych przeżyć". W młodości, od aktorstwa bardziej interesowały go sport, podróże i przygody. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1993). Na deskach teatralnych zadebiutował w warszawskim Teatrze Powszechnym w spektaklu "Na szkle malowane" w reżyserii Krystyny Jandy. Występował w takich filmach jak "Młode wilki" (1995), "Quo vadis" (2001), "Zróbmy sobie wnuka" (2003). W oratorium Świętokrzyska Golgota występuje w roli narratora.

CHÓR INSTYTUTU EDUKACJI MUZYCZNEJ AKADEMII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
Chór


  Chór składa się ze studentów i od 33 lat wkomponowany jest w wizerunek artystyczny uczelni i regionu. Prowadzony m.in. przez Karolna Anbilda, Hentyka Gostomskiego, Jerzego Szczyrbę, Janusza Króla pracuje obecnie pod kierunkiem Ewy Robak. Wspólpraca z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej im. O.Kolberga zaowocowała wykonaniem "Pasji wg Św. Mateusza" J. S. Bacha i kantaty "Narodziny nowego wieku" M. Niziurskiego. Podczas X Świętokrzyskich Dni Muzyki wykonał "Missa pro pace" W. Kilara. Jest laureatem III nagrody na V Ogólnopolskim Festiwalu Chróralnym "Cantio Lodziensis" w Łodzi. W kwietniu 2004 roku chór wziął udział w prapremierze oratorium "Świętokrzyska Golgota" i wraz z solistami koncertuje z nim w licznych miastach Polski, by wspomnieć Kraków, Częstochowę, Żary.

CHÓR KAMERALNY FERMATA
Chór


  Powstał w 1998 r. W skład zespołu wchodzą absolwenci i studenci Instytutu Edukacji Muzycznej AŚ w Kielcach. Zespół wielokrotnie występował podczas Święta Miasta Kielce, Targów Sacro-Expo, Międzynarodowego Forum Dziennikarzy Polonijnych Tarnów-Kielce 2001. Wspólnie z Kieleckim Teatrem Tańca przygotował widowisko baletowe "Dla Ciebie, Panie". Chór jest dwukrotnym laureatem I nagrody na Festiwalu "Cantio Lodziensis" (2002,2003), zdobywcą I nagrody na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Radomiu, I nagrody na festiwalu "Cantate Deo" w Rzeszowie (2004) oraz I nagrody w kategorii chórów kameralnych na festiwalu "Kolędy i Pastorałki" Myślenice 2005. W kwietniu 2004 roku chór wziął udział w prapremierze oratorium "Świętokrzyska Golgota" i wraz z solistami koncertuje w licznych miastach Polski.
| www.fermata.republika.pl

EWA ROBAK
Przygotowanie chóru


   Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, asystent w Instytucie Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej. Prowadzi chór akademicki (przygotowała go do wykonania wspomnianych wyżej utworów, "Oratorium Świętokrzyskiego" M. Niziurskiego, "Te Deum" oraz oratorium "Świętokrzyska Golgota" Z. Książka i P. Rubika). Jest założycielką Chóru Kameralnego FERMATA, z którym prowadzi ożywioną działalnośc koncertową, konkursową i festiwalową. Ponad to zajmuje się działalnością pedagogiczną z dziećmi i młodzieżą.

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ im. O. Kolberga w Kielcach
Orkiestra


  Historia orkiestry sięga roku 1920, kiedy to rozpoczęła działalnośc orkiestra symfoniczna stworzona na bazie Orkiestry Dętej IV Pułku Piechory Legionów. Po wojnie 24 jej członków weszło w skład Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej, która zainaugurowała swój pierwszy sezon arystyczny 28 lipca 1945. Dyrektorem WOS został Marian Stroiński, który kierował nią do roku 1955, a po nim - do roku 1957 - Felicjan Lasota. Status filharmonii i nazwę Państwowa Filharmonia im. Oskara Kolberga nadano orkiestrze w 1968 dzięki Karolowi Anbildowi (z jego inicjatywy powstał w 1964 festiwał Świętokrzyskie Dni Muzyki oraz powołano Chór Filharmonii - 1984), który prowadził ją wlatach 1957-90. Następnie funkcję dyrektora sprawował Tomasz Szreder (do 1995). Za jego kadencji siedzibą orkiestry stało się Kieleckie Centrum Kultury. Od 1995 do 2001 stanowisko dyrektora naczelnego i arystycznego objął Szymon Kawalla (w 1996 reaktywował festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki). W 1998 Państwowa Filharmonia została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską. Od października 2001 Filharmonią kieruje Jacek Rogala. Orkiestra daje od 50 do 100 koncertów symfonicznych rocznie, dokonuje nagrań płytowych i radiowych. Od pierwszych miesięcy powojennych zajmuje si edukacją muzyczną dzieci i młodzieży (audycje organizowane w szkołach całego wojwództwa oraz koncerty szkolne funcjonujące od 2001 pod nazwą Akademia Melomana). Wspołpracowało z nią wielu wybitnych dyrygentów, m.in. Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała. Z towarzyszeniem orkiestry występowali tak znani soliści, jak: Jeremy Findley, Andrzej Hiolski, Krzysztof Jakowicz, Zofia Kilanowicz, Konstanty A.Kulka, Wiesław OChman, Piotr Paleczny, Tomasz Strahl, Wanda Wiłkomirska, Krystian Zimerman i in. Orkiestra koncertowa m.in.w krajach Beneluxu oraz w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech i w Korei Południowej.
| www.filharmonia.kielce.com.pl

Solistami w koncertach Świętokrzyska Golgota byli również:
Katarzyna Groniec
Andrzej Biegun
Bogna Woźniak
Robert Janowski
Michał Bajor
oraz Jan Nowicki w roli narratora.